Piping - انواع لوله کشی

انواع لوله کشی

اجرای انواع لوله کشی

انواع لوله کشی را می توان به عنوان لوله ساخته شده از فلز ، پلاستیک ، چوب ، بتن یا فایبرگلاس تعریف کرد. از لوله ها برای حمل مایعات ، گازها ، دوغاب یا ذرات ریز استفاده می شود. یک سیستم لوله کشی به طور کلی در نظر گرفته می شود که اتصال کامل لوله ها ، از جمله اجزای درون خط مانند اتصالات لوله و فلنج ها را شامل می شود. پمپ ها ، تبادل گرما ، دریچه ها و مخازن نیز جزئی از سیستم لوله کشی محسوب می شوند. سیستم های لوله کشی شریان های فرآیندهای صنعتی ما هستند و سهم سیستم های لوله کشی در یک جامعه صنعتی ضروری است.

شکل 1 میزان لوله کشی مورد نیاز در یک کارخانه معمولی فرآیند شیمیایی را نشان می دهد. سیستم های لوله کشی بخش قابل توجهی از کل هزینه کارخانه را شامل می شوند ، در بعضی مواقع حتی یک سوم از کل سرمایه گذاری. سیستم های لوله کشی که در یک منطقه بسیار محدود قرار گرفته اند می تواند یک چالش اضافی برای مهندسان لوله کشی و پشتیبانی باشد.

لوله کشی ساختمان

طراحی اولیه سیستم لوله کشی ساختمان با الزامات عملکردی لوله کشی یک مایع از یک نقطه به نقطه دیگر برقرار می شود. طراحی دقیق با معیارهایی از قبیل نوع مایع در حال انتقال ، افت فشار مجاز یا از بین رفتن انرژی ، سرعت مطلوب ، محدودیت فضا ، الزامات فرآیند مانند تخلیه رایگان یا نیاز به کار مستقیم ، تجزیه و تحلیل استرس ، دمای سیال و غیره تصمیم می گیرد. سیستم های لوله کشی به یک مهندسی ، طراحی ، ساخت و تلاش در ساخت و ساز قابل توجه نیاز دارد. در بعضی موارد ، سازه های ویژه (مانند T ساختاری یا L معکوس ، کنسول ها ، پورتال های U ، پایه ها و غیره) باید صرفاً به منظور پشتیبانی از سیستم های لوله کشی ساخته شوند.

 

eight col 33251412 xxl - انواع لوله کشی

لوله کشی مواد

ماده مورد استفاده برای تولید لوله باید متناسب با شرایط کار سیستم لوله کشی انتخاب شود. راهنمایی در انتخاب مواد صحیح را می توان از کدهای لوله کشی استاندارد دریافت کرد. به عنوان نمونه ، کد ASME برای لوله کشی فشار شامل بخش هایی در مورد لوله کشی برق ، لوله های گاز صنعتی و لوله کشی هوا ، پالایشگاه و لوله کشی روغن و تبرید.

سیستم های لوله کشی هدف این است که در شرایط عملیاتی فشار ، دما ، خوردگی و فرسایش مورد انتظار کاملاً ایمن باشد. برخی از موادی که بیشتر برای لوله کشی نیروگاهها مورد استفاده قرار می گیرد در بخش های بعدی بحث شده است.

فولاد چیست؟

فولاد متداول ترین ماده برای لوله کشی است. فولاد جعلی بطور گسترده برای اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که در ابتدا از فولاد چدن برای مصارف خاص استفاده می شود. لوله در دو دسته اصلی – بدون درز و جوشکار – تولید می شود.چدن – چدن از مقاومت بالایی در برابر خوردگی و سایش برخوردار است و برای سیستم های انتقال خاکستر ، خطوط فاضلاب و خطوط آب زیرزمینی استفاده می شود. اما بسیار شکننده است و برای بیشتر خدمات نیروگاهی مناسب نیست.

این گیاه در رده های مختلفی از قبیل چدن خاکستری ، چدن قابل انعطاف پذیری و چدن چدنی ساخته شده است.برنج و مس – مواد غیر آهنی مانند مس و آلیاژهای مس در نیروگاهها در ابزارآلات و خدمات آب مورد استفاده قرار می گیرند که در آن دما یک عامل اصلی نیست.

اندازه لوله های تجاری

لوله بازرگانی در اندازه های استاندارد ساخته شده است که هر کدام دارای چندین ضخامت دیواره یا وزن متفاوت هستند. اندازه تا لوله 304.8 میلی متر (12 اینچ) ، اندازه آن به صورت اسمی (تقریبی) در قطر داخل بیان می شود. بالاتر از 304.8 میلی متر ، اندازه به عنوان قطر واقعی خارجی داده شده است. تمام طبقات لوله با اندازه معین با ضخامت اضافی دارای قطر بیرونی یکسان هستند

برای وزنهای مختلف در داخل به عنوان مثال ، اگر لوله ای به اندازه 152.4 میلی متر تعیین شده باشد ، این بدان معنی است که دارای قطر اسمی یا تقریبی داخل 152.4 میلی متر است. قطر خارجی آن 168.28 میلی متر است. این یک مقدار ثابت بدون توجه به ضخامت دیواره است. قطر داخلی لوله به ضخامت دیواره آن بستگی دارد. برای یک دیوار استاندارد
ضخامت ، قطر واقعی لوله 152.4 میلی متر لوله 154.06 میلی متر است. برای ضخامت دیواره فوق العاده قوی ، قطر داخلی داخلی 146.34 میلی متر است.

اندازه لوله ها

دو سیستم برای تعیین ضخامت های مختلف دیوار در اندازه های مختلف لوله استفاده شده است. روش قدیمی لوله ها را به صورت استاندارد (S) ، فوق العاده قوی (XS) و دو برابر قوی (XXS) لیست می کند. روش جدید ، که از روش قدیمی پیروز می شود ، از شماره های برنامه برای تعیین ضخامت دیواره استفاده می کند. این تعداد 10 ، 20 ، 30 ، 40 ، 60 ، 80 ، 100 ، 120 ، 140 و 160 است. در بیشتر اندازه های لوله ، برنامه 40 مطابق با استاندارد است و برنامه 80 مطابق با فوق العاده است.ابعاد و جرم در کیلوگرم در متر اندازه لوله های فولادی با ضخامت دیواره های مختلف در شکل 2 نشان داده شده است.

 

5627727 f520 - انواع لوله کشی

قیمت لوله کشی ساختمان چگونه تعیین می‌شود؟

متخصصان خوش‌نام تاسیسات در “خدمت از ما” پس از بررسی دقیق ساختمان شما و با توجه به میزان نیاز شما نرخ لوله کشی آب و ساختمان را تعیین می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید از طریق ثبت درخواست، به رایگان قیمت لوله کشی ساختمان (متناسب با آنچه مدنظرتان است) دریافت کنید. قیمت لوله کشی آب و ساختمان به عوامل متفاوتی بستگی دارد. به صورت کلی نمی‌توان قیمت لوله کشی ساختمان واحد بیان نمود.

خدمات مرتبط :

لوله و اتصالات

اتصالات در سیستم های لوله برای اتصال بخش های لوله مستقیم ، انطباق با اندازه ها یا اشکال مختلف و برای اهداف دیگر مانند تنظیم (یا اندازه گیری) جریان سیال استفاده می شود. اتصالات لوله (مخصوصاً انواع غیر معمول) برای نصب به پول ، زمان ، مواد و ابزار نیاز دارند و بخش مهمی از سیستم های لوله کشی و لوله کشی هستند. دریچه ها از لحاظ فنی اتصالات هستند ، اما معمولاً به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرند. اهداف اتصالات ، در شکل 3 نشان داده شده است.

به طور کلی می تواند به شرح زیر باشد:

 • آرنج – برای ساخت لوله های زاویه ای.
 • نوک سینه ها – برای برقراری ارتباط نزدیک. آنها در هر دو انتها با نوک پستان نزدیک به طول کل آن پیچیده می شوند.
 • اتصالات – برای اتصال دو قطعه لوله با اندازه یکسان در یک خط مستقیم.
 • اتحادیه ها – برای ارائه روشی آسان برای برچیدن لوله ها.
 • Tees and Crosses – برای ایجاد اتصالات خط شاخه در 90 درجه.
 • Y- خم می شود – برای ایجاد اتصالات خط شاخه در 45 درجه.
 • خم های برگشتی – جهت معکوس جهت اجرای لوله.
 • شاخه ها و کلاه ها – برای بستن انتهای لوله باز یا اتصالات.
 • بوشینگ – برای اتصال لوله های در اندازه های مختلف. انتهای نر در یک جفت قرار می گیرد و لوله کوچکتر در انتهای ماده پیچ می شود. اتصال کوچکتر ممکن است به طرز غیرمستقیمی مورد استفاده قرار گیرد تا
 • تخلیه آزاد آب امکان پذیر باشد.گیرنده ها – برای کاهش اندازه لوله. دارای دو اتصال زن است که لوله های با اندازه متفاوت در آن قرار می گیرند. همچنین ممکن است با یک اتصال غیرمستقیم برای زهکشی
 • رایگان آب ساخته شود.

روش های اتصال لوله

سه روش کلی برای پیوستن یا اتصال طول لوله های فشار استفاده می شود. اینها هستند:

 • اتصالات پیچ خورده
 • اتصالات فلنج.
 • اتصالات جوش داده شده.
 • هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب خاصی است و هر یک در بخش های بعدی مورد بحث قرار می گیرد.

اتصالات پیچ خورده

در این روش نخ ها در هر انتهای لوله بریده می شوند و از اتصالات پیچ مانند اتحادیه ها ، کوپلینگ ها و آرنج برای پیوستن به طول استفاده می شود. این روش معمولاً برای اندازه های لوله کمتر از 101.6 میلی متر (4 اینچ) برای فشارهای کم و متوسط ​​استفاده می شود. این مزیت را دارد که لوله کشی را می توان به راحتی جداسازی یا مونتاژ کرد. با این حال ، اتصالات رشته ای هستند
در صورت قطع نخ ها در دیواره لوله ، مقاومت در معرض نشت قرار گرفته و استحکام لوله کاهش می یابد.

اتصالات فلنج

در این روش از فلنج در انتهای لوله استفاده می شود که بصورت رو در رو پیچ می شوند ، معمولاً با واشر بین دو صورت. اتصالات فلنج دارای مزیت نسبت به اتصالات جوش داده شده برای جداسازی مجدد هستند و نسبت به اتصالات پیچ دار مونتاژ و جداسازی راحت تر هستند. به منظور جلوگیری از نشت در اتصالات فلنج ، صورتهای فلنج که بهم وصل می شوند ، کاملاً صاف و صاف هستند.

در حالی که از نظر تئوری می توان چهره ها را به این شرایط آسیاب کرد ، اما گزاره ای وقت گیر و گران است. بنابراین معمولاً از واشرها بین قسمتهای فلنج استفاده می شود. واشرها از یك ماده نسبتاً نرم ساخته شده اند كه وقتی اتصال فلنج محكم شود ، هر نوع فشار كوچكی در قسمتهای فلنج پر می شود و از این طریق از نشت جلوگیری می كند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اتصالات Flanged ، بررسی کنید:

آشنایی با فلنج ها.
آشنایی با واشر.

اتصالات جوش داده شده

در این روش ، طول لوله ها مستقیماً به یکدیگر جوش داده می شوند و مستقیماً به هر دریچه یا اتصالی که ممکن است مورد نیاز باشد ، جوش داده می شوند. استفاده از این اتصالات جوش داده شده برای لوله کشی مزایای بسیاری در استفاده از اتصالات پیچ دار یا اتصالات فلنج دار دارد:احتمال نشت با از بین بردن اتصالات پیچ دار یا فلنج برداشته می شود.به دلیل از بین بردن اتصالات فلنج یا اتصالات ، وزن سیستم لوله کشی کاهش می یابد.

هزینه مواد و نیاز به نگهداری با از بین بردن فلنج ها و اتصالات کاهش می یابد.لوله کشی با ظرافت به نظر می رسد و با از بین بردن فلنج های بزرگ و اتصالات عایق کاری آسان تر می شود.
اتصالات جوش داده شده قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به طرح لوله کشی به وجود می آورند زیرا ممکن است لوله ها در هر زاویه ای به یکدیگر وصل شوند.ضرر اصلی استفاده از اتصالات جوش داده شده برای لوله کشی ضرورت به دست آوردن جوشکار ماهر در هر زمان اتصال است.

پشتیبانی از لوله کشی

لوله کشی باید به گونه ای باشد که از حمل وزن آن توسط وسیله ای که به آن وصل شده جلوگیری شود. تکیه گاه های مورد استفاده باید از لرز زیاد لوله جلوگیری کنند و در عین حال باید به دلیل انبساط یا انقباض ، اجازه حرکت آزاد لوله را فراهم کنند. ترتیب پشتیبانی باید به گونه ای باشد که وزن لوله ، شیرها ، اتصالات و عایق به علاوه وزن مایعات موجود در لوله را تحمل کند. انواع مختلفی از پشتیبانی لوله کشی در شکل 4 نشان داده شده است.

زهکشی لوله کشی

در مورد لوله کشی بخار ، لازم است که به طور مداوم هرگونه میعانات را از خطوط تخلیه کنید. اگر این کار انجام نشده باشد میعانات به همراه بخار حمل می شوند و ممکن است چکش آب و احتمالاً لوله ها یا اتصالات پارگی ایجاد کنند. علاوه بر این ، پذیرش رطوبت حامل بخار در توربین ها یا موتورها بسیار نامطلوب است. دستگاه های مختلفی برای از بین بردن این میعانات و رطوبت از خطوط استفاده می شود و اینها در بخش های بعدی مورد بحث قرار می گیرد.

جداکننده های بخار

جداکننده های بخار ، که گاهی اوقات به آن تصفیه کننده بخار نیز می گویند دستگاه هایی هستند که با نصب در خط بخار ، قطرات رطوبت و سایر ناخالصی های معلق را از بخار خارج می کنند. برای انجام این کار ، جداکننده یا باعث می شود بخار ناگهان مسیر جریان خود را تغییر دهد یا در غیر این صورت حرکت چرخشی را به بخار منتقل می کند. هر دوی اینها باعث می شود رطوبت و سایر ذرات از جریان بخار خارج شوند.

تله بخار

هدف از تله بخار تخلیه آب چگالش از خطوط بخار ، جداکننده و سایر تجهیزات بدون اجازه فرار بخار است. علاوه بر این ، بیشتر تله ها برای تخلیه هر هوای موجود در خطوط یا تجهیزات طراحی شده اند. تله های بخار باید در خطوطی نصب شوند که میعانات باید به همان سرعت انباشته شود و هر جا که میعانات برای گرم کردن ، برای نیازهای آب گرم یا بازگشت به دیگهای بخار احیا شود ، باید نصب شود. آنها یک “ضروری” برای لوله کشی بخار ، جداسازها و کلیه تجهیزات بخار بخار هستند.

عایق لوله ای

بیشتر سیستم های لوله کشی برای انتقال موادی استفاده می شوند که در دمای بسیار بالاتر از دمای هوای اطراف قرار دارند. نمونه ها شامل لوله کشی بخار اصلی و لوله کشی منبع تغذیه است. به منظور کاهش میزان گرمای از دست رفته در هوای اطراف از ماده داغ ، لوله کشی با عایق پوشانده می شود. عایق نه تنها گرما را در خطوط داغ حفظ می کند بلکه مانع از بالا رفتن درجه حرارت داخل ساختمان کارخانه فرایند نمی شود.

علاوه بر این عایق کاری خطوط لوله گرم از آسیب دیدگی پرسنل در اثر تماس با سطوح لخت لوله جلوگیری می کند.در مورد لوله کشی که مواد در دمای پایین تر از دمای هوای اطراف خود حمل می کند ، عایق کاری لوله کشی از تعریق لوله و در نتیجه قطره و خوردگی جلوگیری می کند.ماده ای که برای استفاده به عنوان عایق مناسب است باید دارای مشخصات زیر باشد.

اجرای لوله کشی ساختمان در تهران

 • مقدار عایق بالا.
 • زندگی طولانی.
 • اثبات ورمین.
 • غیر خورنده
 • توانایی حفظ شکل و مقدار عایق آن هنگام خیس بودن.
 • سهولت استفاده و نصب.
 • برخی از متداول ترین مواد مورد استفاده برای عایق کاری لوله کشی در بخش های بعدی بحث شده است.Diatomaceous Silica – این ماده با خاک رس و آزبست باند شده و برای دماهای حداکثر 1030 درجه
 • سانتیگراد استفاده می شود.

آزبست

قسمتهای پوشش لوله از فیبر آزبست قالب ریزی شده و برای دماهای حداکثر 650 درجه سانتیگراد استفاده می شوند.کلسیم سیلیکات – این عایق از سیلیس و آهک ساخته شده و برای دماهای حداکثر 650 درجه سانتیگراد مناسب است.شیشه سلولی – این ماده شیشه ای است که ذوب و کف شده و در قالب های پوششی لوله قالب ریزی شده است. این می تواند برای درجه حرارت تا 430 درجه سانتیگراد استفاده شود.

منیزیم (85٪)

این ماده از کربنات منیزیم با فیبر آزبست تشکیل شده است. برای پوشش لوله به صورت قالب تهیه شده است و همچنین به صورت پودر تهیه شده و با آب مخلوط می شود تا سیمانی عایق ساخته شود که برای پوشش اتصالات لوله استفاده می شود. پوشش لوله مگنزیا برای خدمات تا دمای 315 درجه سانتیگراد مناسب است.

فیبر شیشه ای

این شیشه ای است که به الیاف پردازش شده و سپس در قسمت های پوششی لوله شکل می گیرد که برای دمای تا 190 درجه سانتیگراد مناسب است.فوم های پلاستیکی – این پلاستیک ها هستند که در طول تولید به داخل فوم پردازش شده و سپس به بخش های پوششی لوله شکل می گیرند. آنها برای دماهای کم -170 درجه سانتیگراد و تا دمای 120 درجه سانتیگراد در دسترس هستند.

تعمیر کرکره

نکته پایانی :

حاجت پارس با سالها تجربه در زمینه انواع لوله کشی ساختمان همواره در خدمت مشتریان عزیز در تهران و کرج توانسته رضایتشان را بدست آورده قابل ذکر می باشد که تمامی خدمات حاجت پارس دارای ضمانت و در صورت وجود هر گونه ایراد در کار می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

شروع به تایپ کنید و برای جستجو وارد شوید

سبد خرید